Hypotéka a doložení příjmu
U žádostí o hypotéku se nejvíce posuzují vaše příjmy. Pokud tedy chcete svůj vysněný domeček nebo byteček, je nutné, abyste je měli natolik vysoké, že vám banka schválí vaši žádost. Jak ale na to? Jaké příjmy jsou dostatečně vysoké a jaké jsou naopak příliš nízké? Při posuzování vaší žádosti se banka zaměří nejenom na vaše příjmy, ale také na vaše výdaje. Poměr mezi nimi představuje klíčovou hodnotu, kterou zahrnou do posuzování žádosti. Mezi výdaje se počítají například pojištění, splácení dalších závazků, které máte, a tak dále.
Váš měsíční příjem by měl být takový, že splátka hypotéky by neměla přesáhnout 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu. Pokud je tedy váš měsíční příjem například 25 000, měsíční splátka hypotéky nesmí být vyšší než 12 500. Tyto pravidla nastavila Česká národní banka a pro všechny banky jsou závazné.
Jak budete své příjmy vůbec dokládat? Jste běžný zaměstnanec? Bude vám stačit potvrzení o výši příjmů, které vám vystaví váš zaměstnavatel. Samozřejmě v případě, že máte hlavní pracovní poměr. Pokud pracujete na DPČ nebo DPP, rovnou počítejte spíše s tím, že bude vaše žádost zamítnutá, bez ohledu na to, kolik si vyděláte. Nejde totiž jen o celkový výdělek, ale také o to, že při takových pracovních úvazcích můžete velmi snadno dostat výpověď bez nároku na odstupného, neplatí pro vás nemocenská a podobné věci, čímž se můžete velmi snadno ocitnout bez příjmu. Pokud jste ale ochotni toto riziko podstoupit, je možnost získat také hypotéku bez doložení příjmu.
Pokud jste podnikatel, jako příjem vám poslouží daňové přiznání za vaše dva poslední roky. Dle toho banka posoudí, zda jsou vaše příjmy dostatečné, nebo ne. Příjem ale samozřejmě není to jediné, co banka bere při posuzování žádostí v potaz. Dále posuzuje například to, zda máte záznam v registru dlužníků, jaké máte další závazky, půjčky a podobně.